Woda dla zdrowia

Artykuły » Woda dla zdrowia

Każdego dnia słyszymy, że należy wypijać co najmniej 1,5-2,0 l wody dziennie. Woda reguluje ciśnienie tętnicze krwi, pobudza przemianę materii. Jej niedobory bywają przyczyna kłopotów z koncentracją, bólów głowy oraz złego samopoczucia. Woda pełni istotną rolę we wszystkich procesach zachodzących w organizmie. Należy jednak pamiętać, że bardzo istotny jest wybór odpowiedniej wody. Zatem czy sama nazwa "woda mineralna" gwarantuje zdrowie?

NATURALNE WODY ŹRÓDLANE


To wody uzdatniane, o niejednolitym składzie chemicznym, czerpane z płytkich warstw wodonośnych, pozbawione zanieczyszczeń i osadów. Nadają się do sporządzania potraw i napojów oraz do celów higienicznych. To, co je charakteryzuje, to niski stopień mineralizacji. Polecane są dla kobiet w ciąży i małych dzieci.

NATURALNE WODY MINERALNE


Pochodzą z głębokich ujęć izolowanych geologicznie. Są butelkowane niedaleko od źródła i nie wymagają uzdatniania. Poddawane są ewentualnemu usuwaniu osadów i obcych zapachów oraz odżelazieniu. Ilość składników mineralnych w tego rodzaju wodach nie może być niższa niż 1000 mg/litr.

WODY LECZNICZE


Aby woda została zaliczona do tej kategorii, musi przejść szereg badań, a jej działanie prozdrowotne musi zostać potwierdzone wynikami badań klinicznych i farmakologicznych, wskazującymi na obecność co najmniej jednego składnika o właściwościach terapeutycznych. Picie wód leczniczych powinno być skonsultowane z lekarzem, gdyż obecność zawartych w niej składników, dostarczanych w nadmiarze może szkodzić, zamiast pomóc!

WODY MINERALIZOWANE (STOŁOWE)


Nie przysługuje jej miano "naturalnej", ponieważ powstaje przez dodanie minerałów do zwykłej wody źródlanej (stąd nazwa "mineralizowana"). Dzięki temu ze zwykłej wody "studziennej" otrzymujemy wodę upodobnioną do mineralnej. W konsekwencji zawiera ona mniej minerałów niż woda mineralna, ale więcej niż źródlana.

WODY AROMATYZOWANE


Mają niewiele wspólnego z mineralną. Powstają przez dodanie aromatów, a często też konserwantów, np. szkodliwego dla dzieci benzoesanu sodu. Ponadto zawierają cukier, czyli puste kalorie, lub sztuczne słodziki.

WODA GAZOWANA


Są korzystne dla osób, które mają problemy z trawieniem, ale nie można z nimi przesadzać. Nie powinno się jej podawać dzieciom, gdyż podrażnia ich delikatny żołądek, powodując skurcze i bóle.

WODA ZMINERALIZOWANA


Błędne jest stwierdzenie, że im więcej minerałów zawiera woda, tym lepiej dla pijącego. Wysoko zmineralizowane wody wypijane w dużych ilościach bez konsultacji z lekarzem mogą zaszkodzić dziecku, obciążając jego delikatne narządy nadmierna dawką składników. Optymalnym wyborem dla dziecka jest woda mineralna niskozmineralizowana i niskosodowa.

Co należy dokładnie sprawdzić, aby wybrać odpowiednią dla siebie wodę? Najważniejszą rzeczą są informacje zawarte na etykietach.

  *rodzaj - mineralna, źródlana

 

  *atest PZH - Państwowego Zakładu Higieny

 

  *nazwa producenta i nazwa handlowa wody

 

  *nazwa ujęcia, z którego pochodzi woda

 

  *adres rozlewni

 

  *rodzaj, ilość, suma składników mineralnych - dobre wody zawierają też informację o tym, czy dodano lub usunięto z nich jakieś składniki mineralne

 

  *zawartość CO2 (gazowana, niskonasycona CO2 lub lekko gazowana, niegazowana).Jeśli etykieta zawiera wszystkie te informacje, można przyjąć, że woda jest godna zaufania. Jeżeli jakiejś z nich brakuje, sugeruje to, że możesz mieć do czynienia z wodą o kiepskiej jakości.Poradnia dietetyczna

Studio Urody BE BEAUTY to wyjątkowe miejsce dla każdego.

Wyjątkowy klimat dla wyjątkowych ludzi - takich jak Ty

To miejsce odsłoni przed Tobą magię pielęgnacji Twojego ciała na najwyższym światowym poziomie. Tylko tutaj poczujesz się naprawdę sobą... Spokój, relaks, przyjemne wnętrze - tutaj czas zatrzymał się dla Ciebie.


Anna Kisielewicz - Dietocoach

Współpracujemy z laboratorium medycznym DIAGNOSTYKA.

Nasi pacjenci mają zniżkę na badania w wysokości 15% na terenie całej Polski 
 
Poradnia dietetyczna
ul. Niepodległości 28
66-400 Gorzów Wlkp.
 
507 682 780