Każdego dnia słyszymy, że należy wypijać co najmniej 1,5-2,0 l wody dziennie. Woda reguluje ciśnienie tętnicze krwi, pobudza przemianę materii. Jej niedobory bywają przyczyna kłopotów z koncentracją, bólów głowy oraz złego samopoczucia. Woda pełni istotną rolę we wszystkich procesach zachodzących w organizmie. Należy jednak pamiętać, że bardzo istotny jest wybór odpowiedniej wody. Zatem czy sama nazwa „woda mineralna” gwarantuje zdrowie?
NATURALNE WODY ŹRÓDLANE
To wody uzdatniane, o niejednolitym składzie chemicznym, czerpane z płytkich warstw wodonośnych, pozbawione zanieczyszczeń i osadów. Nadają się do sporządzania potraw i napojów oraz do celów higienicznych. To, co je charakteryzuje, to niski stopień mineralizacji. Polecane są dla kobiet w ciąży i małych dzieci.
NATURALNE WODY MINERALNE
Pochodzą z głębokich ujęć izolowanych geologicznie. Są butelkowane niedaleko od źródła i nie wymagają uzdatniania. Poddawane są ewentualnemu usuwaniu osadów i obcych zapachów oraz odżelazieniu. Ilość składników mineralnych w tego rodzaju wodach nie może być niższa niż 1000 mg/litr.
WODY LECZNICZE
Aby woda została zaliczona do tej kategorii, musi przejść szereg badań, a jej działanie prozdrowotne musi zostać potwierdzone wynikami badań klinicznych i farmakologicznych, wskazującymi na obecność co najmniej jednego składnika o właściwościach terapeutycznych. Picie wód leczniczych powinno być skonsultowane z lekarzem, gdyż obecność zawartych w niej składników, dostarczanych w nadmiarze może szkodzić, zamiast pomóc!
WODY MINERALIZOWANE (STOŁOWE)
Nie przysługuje jej miano „naturalnej”, ponieważ powstaje przez dodanie minerałów do zwykłej wody źródlanej (stąd nazwa „mineralizowana”). Dzięki temu ze zwykłej wody „studziennej” otrzymujemy wodę upodobnioną do mineralnej. W konsekwencji zawiera ona mniej minerałów niż woda mineralna, ale więcej niż źródlana.
WODA ZMINERALIZOWANA
Błędne jest stwierdzenie, że im więcej minerałów zawiera woda, tym lepiej dla pijącego. Wysoko zmineralizowane wody wypijane w dużych ilościach bez konsultacji z lekarzem mogą zaszkodzić dziecku, obciążając jego delikatne narządy nadmierna dawką składników. Optymalnym wyborem dla dziecka jest woda mineralna niskozmineralizowana i niskosodowa.
- rodzaj – mineralna, źródlana
- atest PZH – Państwowego Zakładu Higieny
- nazwa producenta i nazwa handlowa wody
- nazwa ujęcia, z którego pochodzi woda
- adres rozlewni
- rodzaj, ilość, suma składników mineralnych – dobre wody zawierają też informację o tym, czy dodano lub usunięto z nich jakieś składniki mineralne
- zawartość CO2 (gazowana, niskonasycona CO2 lub lekko gazowana, niegazowana).